Pierwsze kroki Oferta O nas Blog Zapisy Kontakt Grafik Galeria
Pierwsze kroki Oferta O nas Blog Galeria Grafik Zapisy Kontakt

Ćwiczenia fizyczne korzystne dla Mamy w ciąży i dziecka

Milena Kozłowska - 9 stycznia 2018

Ćwiczenia fizyczne korzystne dla Mamy w ciąży i dziecka

Często spotykam się z mitami, które dotyczą aktywności fizycznej kobiet w ciąży i wpływu na stan zdrowia przyszłej mamy i niemowlaka.

Obalając mity i zachęcając każdą mamę do podjęcia aktywności fizycznej w okresie ciąży, należy pamiętać o swoim bezpieczeństwie i bezpieczeństwie swojego maleństwa. Zanim podejmiesz aktywność fizyczną skonsultuj się z lekarzem prowadzącym, czy nie masz przeciwskazań do uczestnictwa w ćwiczeniach.

Warto wspomnieć, że zakazane formy aktywności dla kobiet w ciąży są :

Ponadto należy wspomnieć, że zagrożeniem są również ekstremalny wysiłek fizyczny, sauna, który prowadzi do hipertermii.

Szczególnie trzeba zwrócić uwagę na I trymestr, gdzie temperatura ciała nie może wzrosnąć powyżej 39.2 ° C może spowodować wady rozwojowe u dziecka, bo nie funkcjonuje w pełni mechanizm termoregulacji.

Niewłaściwie dobrane ćwiczenia fizyczne mogą być dużym ryzykiem dla matki jak i płodu:

Trochę postraszyłam, więc teraz przedstawiam Wam pozytywne skutki aktywności fizycznej w ciąży:

Przedstawiam Wam wpis, który potwierdzony jest przez prof. Vincenzo Berghella z Thomas Jefferson University w Filadelfii,że warto ćwiczyć w okresie ciąży i nie wpływa to niekorzystnie na stan zdrowia matki i niemowląt.

„Ćwiczenia w czasie ciąży nie grożą przedwczesnym porodem, są natomiast korzystne zarówno dla zdrowia matki, jak i dziecka – zapewnia na łamach „American Journal of Obstetrics & Gynecology” prof. Vincenzo Berghella z Thomas Jefferson University w Filadelfii.

Wciąż pokutuje pogląd, że kobiety w ciąży powinny unikać wysiłku fizycznego. Sądzono, że ćwiczenia zwiększają wydzielanie noradrenaliny, neuroprzekaźnika wydzielanego przez nadnercza, co może prowokować skurcz macicy.

Centers for Disease Control and Prvention (CDC) w Atlancie zalecają jednak, żeby ciężarne wykonywały ćwiczenia aerobowe przez 150 minut tygodniowo. Te ustalenia popierają najnowsze badania prof. Berghelli.

Specjalista wraz ze swym zespołem przebadał ponad 2 tys. kobiet, spośród których połowa codziennie (przez 10 tygodni) przez 40-90 minut wykonywała ćwiczenia aerobowe, czyli takie, podczas których mięśnie mają zapewniony pełny dopływ tlenu. Niektóre kobiety ćwiczyły aż do porodu.

Do porodów przedwczesnych w obu grupach dochodziło z podobną częstością. Przy czym kobiety, które ćwiczyły, rzadziej wymagały przeprowadzenia cięcia cesarskiego. Rzadziej również stwierdzono u nich cukrzycę i nadciśnienie tętnicze.

Intensywność ćwiczeń aerobowych nie powinna zbyt duża – można się spocić, ale należy zachować zdolność prowadzenia rozmowy.

Prof. Vincenzo Berghella wygłosi wykład gościnny podczas XIII Krajowej Konferencji Szkoleniowej „Ginekologia i położnictwo 2016”, która odbyła się w dniach 18–19 listopada 2016 roku w Centrum Kongresowym ICE Kraków.”

 

Jeśli masz wątpliwości odnośnie ćwiczeń – napisz do mnie a najlepiej spotkaj się na zajęciach GymMama w ciąży 🙂

Pamiętaj o swoim bezpieczeństwie i swojego maluszka 🙂 wybieraj świadomych trenerów, którzy bezpiecznie prowadzą treningi dla kobiet w ciąży.

Zapraszam na zajęcia do Samo Centrum Wszechświata ul. Chłodna 29 w Warszawie.

Co czwartek o 19:00 🙂  oto link : GymMama w ciąży

 

Literatura :

Tagi: aktywna ciąża, aktywna mama, bezpieczny trening w ciąży, ćwczenia po porodzie, ćwiczenia w ciąży, gymmama, Milena kozłowska, samocentrumwszechswiata, scw, trener mam milena kozłowska, trening ciężarnej, trening mam