Pierwsze kroki Oferta O nas Blog Zapisy Kontakt Grafik Galeria
Pierwsze kroki Oferta O nas Blog Galeria Grafik Zapisy Kontakt

Ćwiczysz w ciąży?

Milena Kozłowska - 5 grudnia 2018

Ćwiczysz w ciąży?

 

Padają pytania do przyszłej Mamy :

Ćwiczysz w ciąży?

Korzystasz z pomocy fizjoterapeuty ?

 

Będąc w ciąży temat mi bardzo bliski, ale kiedy nie byłam w ciąży zastanawiałam się dlaczego Przyszłe Mamy nie uczestniczą w zajęciach skierowanych dla kobiet w ciąży i konsultacji fizjoterapeutycznych?

Dlaczego tak przyszłe mamy bardziej zwracają uwagę na MAŁEGO CZŁOWIEKA, który rośnie w brzuchu a zapominając o sobie i swoim ciele?

Często słyszę odpowiedzi typu:

Podczas 9 miesięcy ciąży (około 280 dni) nasze ciało poddane jest bardzo dużym zmianom w każdym układzie naszego ciała. Dlatego tak ważna jest praca nad swoim ciałem i poznanie go z zupełnie innej strony niż przed ciążą.

PRZED PRZYSTĄPIENIEM DO AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ ZAPYTAJ SWOJEGO LEKARZA PROWADZĄCEGO CZY MOŻESZ ĆWICZYĆ.

Warto wspomnieć, że jeśli nie ćwiczyłaś przed ciążą POWINNAŚ WYBRAĆ BARDZO DELIKATNĄ AKTYWNOŚĆ FIZYCZNĄ  taką jak :

KAŻDA AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA POWINNA BYĆ DOSTOSOWANA DO TWOICH MOŻLIWOŚCI, PAMIĘTAJ O SWOIM BEZPIECZEŃSTWIE I TWOJEGO MALUCHA ROSNĄCEGO W BRZUCHU.

TĘTNO NIE POWINNO PRZEKRACZAĆ 130/140 UDERZEŃ NA MINUTĘ W CZASIĘ AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ – NAWET W CZASIE SPACERU. Jak sprawdzić jeśli nie posiadam pulsometru? Możliwość swobodnej wypowiedzi(bez zadyszki) podczas wysiłku pokazuje, że dana aktywność jest odpowiednia. Jeśli nie możesz nabrać powietrza to znaczy, że jest zbyt intensywna.

Pamiętaj, że twoja wydolność jest również uzależniona od etapu ciąży w jakim się znajdujesz.

I trymestr. – czas dużych zmian w organizmie kobiety, dlatego warto tu odpocząć i zaakceptować zachodzące zmiany – polecam tu wykonywanie ćwiczeń oddechowych i lekkiego rozciągania. Taka lekka gimnastyka będzie korzystna dla każdej przyszłej mamy, niezależnie od czego czy męczyły ją nudności czy czuła się fantastycznie.

II trymestr – mówi się, że najlepszy czas na udział w zajęciach grupowych i podjęcia aktywności. Masz mnóstwo sił, jesteś pełna energii i jeszcze rosnący brzuszek nie przeszkadza 🙂 Do roboty MAMO – DBAJĄC O SIEBIE DBASZ O DZIECKO 🙂

III trymestr – jest już znacznie ciężej, brzuch większy, wydolność krążeniowo-oddechowa znacznie się zmniejsza dlatego tu warto skupić się na ćwiczeniach oddechowych, rozciągających i rozluźniających. Jest to idealny czas na przygotowanie twoich mięśni do samego porodu.

Warto wspomnieć, że podczas całej ciąży powinnaś zwrócić uwagę na :

MAMY AKTYWNE PRZEC CIĄŻĄ I W CIĄŻY – JEŚLI CZUJĄ SIĘ DOBRZE MOGĄ POZOSTAĆ PRZY SWOJEJ AKTYWNOŚCI ALE POLECAM ZMODYFIKOWAĆ TRENING O ĆWICZENIA SKIEROWANE DLA KOBIET W CIĄŻY.

Rosnąca waga jest czymś normalnym i w 100% do zaakceptowania przez każdą przyszłą mamę – wiemy, że każda z Nas inaczej adoptuje się do zmian ciążowych. Ale warto pamiętać o zdrowej i zróżnicowanej diecie 🙂 która nie spowoduje zbyt dużego przyrostu masy ciała.

A ty jakie miałaś BMI ( stosunek wagi do wzrostu) przed ciążą?

W populacji kobiet

O diecie jeszcze wspomnimy w kolejnych wpisach.

Dlaczego WARTO ćwiczyć w ciąży ?

 

PAMIĘTAJ MAMO – DBAJĄC O SIEBIE DBASZ O DZIECKO 🙂 

Powrót do formy z przed ciąży zależy w dużej mierze od tego co robiłaś przed i w trakcie ciąży – pamiętaj, że to wyjątkowy czas i po porodzie warto #dajczasmamie  i zaakceptować fizjologię kobiecego ciała.

Wybierz kompetentnego trenera i fizjoterapeutę, który pomoże Ci się przygotować do świadomego porodu i powrotu do formy. 

 

Jeśli masz pytania to pisz śmiało 🙂

Pozdrawiam,

 

Milena

 

 

 

 

 

 

Tagi: aktywna ciąża, aktywna mama, aktywne spacery, bezpieczny trening w ciąży, ból kręgosłupa w ciąży, ćwczenia po porodzie, ćwiczenia w ciąży, Ewa Boniecka, fizjoterapia dla kobiet, fizjoterapia uroginekologiczna, gymmama, Katarzyna Galińska, kinesiotaping w ciąży, Milena kozłowska, milena wites, trener mam milena kozłowska, trening ciężarnej, trening mam