Pierwsze kroki Oferta O nas Blog Zapisy Kontakt Grafik Galeria
Pierwsze kroki Oferta O nas Blog Galeria Grafik Zapisy Kontakt

Kinesiotaping w ciąży i w połogu

Milena Kozłowska - 8 grudnia 2017

Kinesiotaping w ciąży i w połogu

Ciąża to nie tylko czas oczekiwania na dziecko. To także czas wielu zmian w ciele kobiety, zachodzących w krótkim czasie, głównie w dynamice i statyce ciała, które zaburzają dotychczasową sprawność.

Codziennością stają się bóle kręgosłupa, w szczególności w odcinku lędźwiowo-krzyżowym, a także nóg czy bioder. Powodem tych dolegliwości jest rosnący brzuch Mamy, który zmienia środek ciężkości ciała oraz rozluźnienie aparatu więzadłowo-stawowego.

Kolejna zmiana w ciele ciężarnej to obrzęki – powstające na skutek zwiększonej tendencji do zatrzymywania się wody w organizmie oraz szybkiego przyrostu wagi. W tym wyjątkowym czasie zmniejsza się sprężystość ścian żylnych (wzrost progesteronu), ale za to zwiększa się ilość krwi przepływającej w żyłach. Dodatkowo pod koniec ciąży powiększona macica uciska żyłę główną dolną do kręgosłupa i mięśnie lędźwiowe powodując zwiększenie ciśnienia krwi w nogach nawet kilkakrotnie. Prowadzi to do rozszerzenia żył, tworząc nieestetyczne, swędzące, a nawet bolesne zmiany skórne – żylaki.

Kinesiotaping zalecany jest właśnie kobietom, które zmagają się z powyższymi ciążowymi dolegliwościami. Najczęściej jednak fizjoterapeuci polecają kobietom w ciąży kinesiotaping w celu usprawnienia pracy mięśni brzucha, w obrębie którego zmiany skórne i podskórne są najbardziej widoczne i odczuwalne. Plastry zmniejszają napięcie mięśniowe, zarówno ze strony mięśnia prostego oraz mięśni skośnych, a dodatkowo sprzyja profilaktyce powstawania rozstępów. Pomocne jest także oklejanie odcinka lędźwiowego – utrzymanie prawidłowej postawy.

Kinesiotaping przynosi ulgę nie tylko w okresie ciąży, ale również w połogu. Naklejane na brzuch wspomagają proces regeneracji skóry i poprawiają krążenie w tym rejonie. Ponadto w tym czasie można stosować profilaktyczne aplikacje na rozejście mięśnia prostego brzucha. Są pomocną terapią przy nawałach pokarmowych, które nierzadko zdarzają się w pierwszych dniach po porodzie. Zbyt duża ilość mleka w piersiach zmniejsza drożność kanalików mlekowych, co może prowadzić do stanów zapalnych, gorączki i silnego bólu. Kinesiotaping odblokowuje kanaliki mlekowe „otwierając” przestrzeń między powięziową nad kanalikami, dzięki czemu pokarm dopływa do brodawek, a dyskomfort związany z bólem oraz obrzękiem zdecydowanie się zmniejsza.

Szerokie zastosowanie kinesiotapingu jest niezastąpione w pracy z kobietami w okresie ciąży oraz w połogu. Metoda jest skuteczna, ponadto możliwe jest korzystanie z niej w każdym trymestrze ciąży bez ryzyka powikłań dla Mamy i Dziecka.

Autorka tekstu to Edyta Mech – magister fizjoterapii, absolwentka Wyższej Szkoły Rehabilitacji w Warszawie, specjalistka w dziedzinie kinesiotapingu kobiet w okresie ciąży i połogu.

Tagi: aktywna ciąża, aktywna mama, ćwczenia po porodzie, ćwiczenia w ciąży, ćwiczenia z dzieckiem, gymmama, kinesiotaping w ciąży, Milena kozłowska, samocentrumwszechswiata, trener mam milena kozłowska, trening ciężarnej, trening mam