Pierwsze kroki Oferta O nas Blog Zapisy Kontakt Grafik Galeria
Pierwsze kroki Oferta O nas Blog Galeria Grafik Zapisy Kontakt

PIERWSZA POMOC – Zakrztuszenie, zadławienie u niemowlęcia – co robić?

Milena Kozłowska - 27 lutego 2018

PIERWSZA POMOC – Zakrztuszenie, zadławienie u niemowlęcia – co robić?

Nie jesteśmy w stanie w 100 % uchronić dziecka przed urazami czy wypadkami mimo naszych starań oraz opieki.

W takich chwilach liczy się każda minuta, a nawet sekunda, a instynkt niestety nie zawsze podpowiada dobrze.

 

Dlatego warto zapoznać się z zasadami pierwszej pomocy na spokojnie – już teraz :

Dzięki temu w nagłej sytuacji wymagającej działania zachowamy spokój, a czynności będziemy wykonywać niejako automatycznie.

 

Zadławienie/zakrztuszenie

 

O zadławieniu/zakrztuszeniu mówimy w sytuacji, gdy jakaś przeszkoda (picie, jedzenie, element zabawki) zablokuje drogi oddechowe, utrudniając lub uniemożliwiając prawidłowe oddychanie. Naturalną reakcją organizmu w takiej sytuacji jest kaszel. Ma on na celu usunięcie przedmiotu tkwiącego w drogach oddechowych.

 

ZADŁAWIENIA ŁAGODNE:

objawy: niemowlak normalnie oddycha, głośno kaszle, płacze, reaguje na nasze komendy

postępowanie: jest duża szansa, że dziecko poradzi sobie samo. Jeżeli widzimy przedmiot w jego buzi, wyjmujemy go małym palcem – jednym ruchem.

 

Jeśli go nie widzimy, nie próbujmy go szukać „na ślepo” –  w ten sposób możemy wepchnąć go jeszcze głębiej!

ZADŁAWIENIA CIĘŻSZE:

objawy: kaszel trwający dłużej niż dwie minuty – cichy i zanikający, dziecko zaczyna walczyć o oddech, wydaje z siebie świszczące odgłosy, pojawiają się pierwsze oznaki sinienia (wokół ust)

Co robić, jeśli niemowlak jest przytomny?

Postępowanie:

  1. Wzywamy karetkę 999/112.

Staramy się zachować spokój, mówić wyraźnie do dyspozytora. Podajemy wszystkie dane, o które prosi. Zazwyczaj do czasu przyjazdu karetki możemy liczyć na pomoc/instrukcję co mamy robić krok po kroku.

NIE ROZŁĄCZAMY SIĘ SAMI !

Źródło: MjakMama.pl

 

  1. Układamy malucha na swoim przedramieniem buzią w dół, przytrzymując żuchwę jedną dłonią. Głowa powinna znajdować się niżej niż tułów.

 

  1. Drugą (otwartą) dłonią uderzamy między łopatki (5 razy). Uderzenia muszą być mocne i energiczne tak, by pomóc dziecku wykrztusić ciało obce.

 

  1. Odwracamy malucha na plecy i sprawdzamy, czy w jego buzi
    nie widać ciała obcego – jeśli tak, to wyciągamy je ostrożnie.

 

  1. Jeżeli jednak przedmiotu nie widać, a dziecko nadal się dławi, układamy je na naszym przedramieniu twarzą skierowaną do nas. Dwoma palcami uciskamy (5 razy) jego klatkę piersiową w dolnej połowie mostka (1 cm poniżej linii sutków). Klatkę piersiową dziecka uciskamy na głębokość 1,5 – 2 cm. Drugą ręką przytrzymujemy główkę niemowlęcia.

 

Czynności wykonujemy na przemian do czasu, aż ciało obce wypadnie / dziecko straci przytomność lub przyjedzie karetka.

 

 

Co robić, jeśli niemowlak jest nieprzytomny?

DZIECKO NIE ODDYCHA, ALE WYCZUWAMY TĘTNO

Układamy dziecko na plecach (na płaskiej twardej powierzchni – podłoga, stół)
i rozpoczynamy sztuczne oddychanie.

Udrażniamy drogi oddechowe: delikatnie odginamy główkę niemowlaka do tyłu trzymając za czoło – pamiętajmy, że główka nie odchyla się tak bardzo,
jak w przypadku osoby dorosłej. Brodę unosimy ostrożnie
do góry. Dzięki temu możemy także sprawdzić, czy ciała obcego nie widać i czy nie da się go usunąć palcem.

 

Wykonujemy 5 wdechów, obejmując naszymi ustami nos i usta dziecka (jednocześnie). Jeśli dziecko ma zatkany nosek, zatykamy go palcami i wdychamy powietrze przez usta.

Wdmuchujemy powietrze tak, aby klatka piersiowa maluszka unosiła się za każdym razem. Jeśli klatka piersiowa nie unosi się, musimy skorygować ułożenie głowy dziecka.

Tętno u niemowląt sprawdzamy palcami: wskazującym i środkowym na tętnicy ramiennej, znajdującej się między łokciem a pachą, po stronie wewnętrznej !

 

Pamiętajmy, że ilość powietrza, które wdmuchujemy jest dużo mniejsza niż dla osoby dorosłej !!!

Sztuczne oddychanie wykonujemy przez 1 minutę – ok. 20 wdechów. Po każdym wtłoczeniu powietrza odsłaniamy twarz dziecka.

Po upływie jednominutowej reanimacji robimy 1 minutę przerwy – sprawdzamy czy można już usunąć ciało obce.

Po 1 minutowej przerwie ponownie przystępujemy do sztucznego oddychania – postępujemy tak do czasu odzyskania przytomności lub przyjazdu karetki.

 

Jeśli 5 prób oddechów się nie powiodło, należy wykonać 30 uciśnięć klatki piersiowej z częstością 100/minutę w dolnej części mostka używając 2 palców. Po 30 uciśnięciach sprawdź jamę ustną czy nie widać ciała obcego, które można usunąć, wykonaj 2 oddechy ratownicze
i kolejne 30 uciśnięć.

 

Pamiętaj !!!

 

Gdy niemowlak oddycha samodzielnie, ale jest nieprzytomny, układamy go na brzuszku z głową odchyloną na bok i nóżkami zgiętymi w kolanach. Pozycja taka ułatwi oddychanie
i zapobiegnie ewentualnemu zakrztuszeniu się wymiotami. Czekamy
na przyjazd pogotowia!

 

 

Autorka tekstu to Edyta Mech – magister fizjoterapii, absolwentka Wyższej Szkoły Rehabilitacji w Warszawie, specjalistka w dziedzinie kinesiotapingu kobiet w okresie ciąży i połogu.

Tagi: aktywna mama, aktywne spacery gymmama, bezpieczny trening w ciąży, ćwiczenia z dzieckiem, gymmama, hotmamachallenge, Milena kozłowska, PIERWSZA POMOC, trener mam milena kozłowska, trening mam, ZADŁAWIENIA, zadławienie u niemowlęcia - co robić?, Zakrztuszenie, ZAKTUSZENIA