Pierwsze kroki Oferta O nas Blog Zapisy Kontakt Grafik Galeria
Pierwsze kroki Oferta O nas Blog Galeria Grafik Zapisy Kontakt

Pierwsze kroki

Zanim przystąpisz do treningów musisz pamiętać o swoim zdrowiu i swoich możliwościach do ćwiczeń. Odnosi się to do możliwości poświecenia czasu, miejsca jak i swoim stanie zdrowia.

Od czego zacząć?

Każdy mówi „sport to zdrowie” ale nie zgodzimy się z tym stwierdzeniem . Sport zawodowy niesie za sobą wiele wyrzeczeń nie tylko czasowych ale również tych wpływających na zdrowie sportowca. Każda dyscyplina sportu ma swoje prawa i tak dobry biegacz czy kulturysta nie będzie bardzo dobrym pływakiem., choć zdarzają się wyjątki. Również w sporcie zawodowym bardzo łatwo o różnego rodzaju kontuzje dlatego MY pragniemy zająć się rekreacją szeroko rozumianą.

Fitness to filozofia. To styl życia przejawiający się troską o własne szeroko pojmowane zdrowie i sprawność fizyczną. Być fit to być aktywnym i zaangażowanym w pielęgnowanie własnego potencjału, zarówno fizycznego, jak i intelektualnego, emocjonalnego oraz społecznego. Głównym założeniem treningu fitness jest jego pozasportowy, prozdrowotny charakter. Do zajęć fitness można więc zaliczyć wszelkie formy aktywności fizycznej, ale podejmowane świadomie i systematycznie w celu poprawy szeroko pojmowanego zdrowia. Mogą to być zarówno zajęcia oferowane przez kluby fitness, jak i poranny jogging w parku, jazda na rowerze, pływanie, taniec, gimnastyka domowa, wyprawa w góry itp. Niezwykle istotne jest to, by wybrane formy umożliwiały realizacje zaleceń treningu zdrowotnego propagowanego między innymi przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Zgodnie z wytycznymi w prozdrowotnym treningu fitness powinny dominować ćwiczenia wytrzymałościowe (aerobowe), które przy zachowaniu odpowiedniej intensywności wysiłku (np. 50–85% maksymalnej częstotliwości rytmu serca [% HRmax] najskuteczniej stymulują i usprawniają funkcje krążeniowo-oddechowe oraz metabolizm tlenowy. Zaleca się minimum 2, a najlepiej 3–5 sesji treningowych na tydzień, każda po około 30–60 minut (nie mniej niż 10–15 minut wysiłku na trening i nie mniej niż 75 minut na tydzień).

Tutaj zaliczamy wysiłki takie jak: fat burning itp., aqua fitness, spinning, marsz, bieg, pływanie, wiosłowanie, jazda na rowerze itp. Ponadto przynajmniej dwa razy w tygodniu, w nienastępujących po sobie dniach, należy wykonywać trening siłowy, wzmacniający układ mięśniowy. Jego odpowiednia wydolność (siła, wytrzymałość siłowa, napięcie – tonus) zapewnia prawidłową postawę ciała, siłę i moc do pokonywania codziennych trudności oraz pozwala utrzymywać metabolizm na odpowiednim poziomie.

Na trening siłowy zalicza się : trening funkcjonalny , obwodowy, fitnessowe formy wzmacniające takie jak TBC, ABT, FIT BALL, BODY PUMP, TRX , trening z obciążeniem z własnego ciała. W ramach treningu zdrowotnego zaleca się również stosowanie ćwiczeń rozciągających i koordynacyjnych. Mogą być one wplatane w treningi siłowe i wytrzymałościowe lub stanowić główny element całej jednostki treningowej. Zajęcia poprawiające koordynację to m.in. trening funkcjonalny, fit ball, jukarii oraz zajęcia zawierające układ choreograficzny. Również należy pamiętać o treningu rozciągającym i relaksacji mięśnie – zajdziecie to na pilatesie , jodze, i stretchingu .

Grupowo czy indywidualnie?

Mogą to być zajęcia w klubie/studio fitness tam pod fachowym okiem postawisz swoje pierwsze kroki na zajęciach fitness. Zapraszamy do klubów fitness, które polecamy – sprawdziłyśmy.

Możesz wybrać również opcję z trenerem personalnym, z którym umówisz się bezpośrednio na pasujący Ci termin, zaplanujecie miejsce ćwiczeń czy to w domu czy w terenie czy w klubie fitness. Dzięki takiemu rozwiązaniu masz pewność, że przez cały okres ćwiczeń masz opiekę i każde ćwiczenie będzie dobrane indywidualnie do Ciebie.

Możesz również ćwiczyć w domu sam/sama dzięki przygotowanym przez Nas prostym treningom będziesz mógł/mogła wrócić do formy lub ją polepszyć. Polecamy taką opcję treningu osobom które już miały wcześniej kontakt z aktywnością fizyczną, gdyż obawiając się o technikę wykonywania ćwiczeń mogą być różne „efekty”. Jeśli masz wątpliwości napisz do nas pomożemy wybrać opcję treningu. ( kliknij tutaj )

Super , że zdecydowaliście się ćwiczyć w domu – pamiętaj aby miejsce ćwiczeń w domu było dla Was wygodne, nie ograniczało ruchów. Jeśli masz możliwość spraw sobie matę do ćwiczeń z pewnością będzie Ci przyjemniej ćwiczyć. Zadbaj również o to by w pomieszczeniu była przyjemna temperatura. Do ćwiczeń intensywniejszych chłodniej, natomiast do spokojniejszych form temperatura pokojowa.

Jakie ćwiczenia wybrać?

1. CEL
Warto postawić sobie cel , który chcemy osiągnąć i czas w jakim ma być osiągnięty. Często spotkamy się z tak zwanym „słomianym zapałem” i tego chcemy uniknąć u Was wspierając i mobilizując do pracy.

2. RODZAJ ĆWICZEŃ
Jeśli nigdy wcześniej nie ćwiczyliście a w twojej pamięci są nielubiane zajęcia w-f w szkole to proponujemy zacząć spokojnie od zajęć o charakterze rozciągającym i koordynacyjnym i treningu z obciążeniem swojego ciała. Dzięki znajomości anatomii i fizjologii człowieka postaramy się dobrać odpowiednią aktywność dla każdej z Was. Jeśli sporadycznie(raz w tygodniu) uczestniczysz w aktywności fizycznej takiej jak rower rolki czy basen itp. możesz wybrać już bardziej zaawansowane ćwiczenia takie jak ćwiczenia wzmacniające w Kubie fitness – TBC, ABT itp.

3 kroki GyMMamy