Pierwsze kroki Oferta O nas Blog Zapisy Kontakt Grafik Galeria
Pierwsze kroki Oferta O nas Blog Galeria Grafik Zapisy Kontakt

PYTANIA CIĘŻĄNEJ do TRENERA

Admin - 30 czerwca 2016

  1. Czy to prawda, ze moje tętno treningowe nie może być wyższe niż 140 ud/min?Podczas wykonywania ćwiczeń fizycznych o średniej i umiarkowanej intensywności zwiększa się przepływ krwi przez macicę i łożysko co jest czynnikiem wpływającym pozytywnie na rozwój płodu i przebieg ciąży. Dlatego podczas wykonywania intensywnych wysiłków fizycznych krew z jamy brzusznej w tym z macicy transportowana jest do mięsni i skóry może powodować niedotlenienie płodu. Ponadto podczas intensywnych ćwiczeń fizycznych może nastąpić zwiększenie temperatury ciał czyli hipertermia a co za tym idzie temperatura ciała która powyżej 40 stopni może spowodować uszkodzenie płodu. Również zbyt intensywny trening może spowodować skurcze mięśni gładkich miednicy czego konsekwencją może być zbyt wczesny poród.Biorąc pod uwagę owe aspekty TAK to prawda tętno treningowe nie może być większe niż 140ud/min.
  1. Sama w domu czy w klubie fitness czy może pod okiem trenera personalnego?Trening w ciąży powinien być czasem spędzonym miło i w dobrym towarzystwie, dlatego warto ćwiczyć w towarzystwie innych ciężarnych czy trenera personalnego .Mogą to być zajęcia w klubie/studio fitness dla kobiet w ciąży lub inne zajęcia za zgodą instruktora prowadzącego dane zajęcia. Pod fachowym okiem postawisz swoje pierwsze kroki na zajęciach fitness, a jeśli już wcześniej regularnie uczestniczyłaś w zajęciach to wybierz te o mniejszej intensywności i zawsze powiadom o tym instruktora. Polecam rozmowę przed przystąpieniem do zajęć z instruktorem prowadzącym zajęcia, dzięki temu poznasz osobę z którą spędzisz trochę czasu na sali fitness- uzyskasz wskazówki co masz robić i będzie Ci łatwiej przyjść na kolejne zajęcia. Polecam również zajęcia grupowe ze względu na możliwość poznania innych Fit ciężarnych, z którymi będziesz mogła dzielić się swoimi spostrzeżeniami i później po porodzie będą najbliższymi koleżankami do spacerów z wózkiem.Możesz wybrać również opcję z trenerem personalnym, z którym umówisz się bezpośrednio na pasujący Ci termin, zaplanujecie miejsce ćwiczeń czy to w domu czy w terenie czy w klubie fitness. Dzięki takiemu rozwiązaniu masz pewność, że przez cały okres ćwiczeń masz opiekę i każde ćwiczenie będzie dobrane indywidualnie do twoich możliwości każdego dnia. Warto wybrać takiego trenera personalnego, któremu bliski jest temat ćwiczących ciężarnych i masz z nim dobry kontakt.Możesz również ćwiczyć w domu sama dzięki przygotowanym przez Nas prostym treningom będziesz mogła wrócić do formy lub ją polepszyć. Polecam taką opcję treningu osobom które już miały wcześniej kontakt z aktywnością fizyczną, gdyż obawiając się o technikę wykonywania ćwiczeń mogą być różne „efekty”.Super , że zdecydowaliście się ćwiczyć w domu – pamiętaj aby miejsce ćwiczeń w domu było dla Was wygodne, nie ograniczało ruchów. Jeśli masz możliwość spraw sobie matę do ćwiczeń z pewnością będzie Ci przyjemniej ćwiczyć. Dodatkowo przygotuj koc czy krzesło. Podczas ćwiczeń zadbaj o temperaturę powietrza jaka panuje w pomieszczeniu – najlepiej by ona była temperaturą pokojową koło 20°C. Podczas ćwiczeń w zasięgu ręki powinien znajdować się ochładzający napój (niegazowana woda mineralna).
  1. Czy, jak regularny trening wpłynie na moje dziecko?Tak oczywiście, każdy odpowiednio przeprowadzony trening wpłynie pozytywnie na organizm płodu i stan noworodka. Zauważa się że noworodki, których matki były aktywne fizycznie w czasie ciąży osiągają wyższą punktację wg skali Apgar w stosunku do noworodków kobiet które nie ćwiczyły.  Ponadto zaobserwowano niższe wskaźniki zachorowalności i umieralności okołoporodowej noworodków urodzonych przez kobiety regularnie ćwiczące w czasie ciąży i nie tylko.Warto wspomnieć o wyrabianych tzw. „dobrych nawykach” jakim jest podejmowanie aktywności  fizycznej, przez Mamy w ciąży a później przez same dzieci.

 

Tagi: ćwiczenia w ciąży, trener mam milena kozłowska, trening ciężarnej, trening mam