Pierwsze kroki Oferta O nas Blog Zapisy Kontakt Grafik Galeria
Pierwsze kroki Oferta O nas Blog Galeria Grafik Zapisy Kontakt

PYTANIA DO TRENERA MAMY z NIEMOWLAKIEM

Admin - 30 czerwca 2016

  1. Kiedy (po urodzeniu dziecka) najlepiej zacząć treningi? Urodziłam i co dalej ? –  wszystko mnie boli, czy mogę ćwiczyć? – jak mam dojść do sylwetki z przed ciąży?Jestem przekonana że każda świeżo upieczona mama zadaje sobie tego typu pytania. W tym poradniku postaram się odpowiedzieć na tego typy wątpliwości.Po porodzie zanim przystąpisz do jakichkolwiek ćwiczeń fizycznych musisz zawsze skonsultować to z lekarzem to znaczy poprosić o jego zgodę. Ważne jest to dla twojego bezpieczeństwa, gdyż niewygojone rany podczas wysiłku fizycznego mogą zostać podrażnione i mogą odnowić  się.Każda mama gotowa na aktywność fizyczną zazwyczaj trafia na zajęcia dla Mam z pociechami w okresie 6-8 tygodni po porodzie fizjologicznym i 12 tygodni po cesarskim cięciu. Są  też kobiety, które za zgodą lekarza wcześniej podejmują aktywność fizyczną niekoniecznie w obecności swojego maleństwa, jest to bardzo indywidualna sprawa dla każdej z Mam.
  1. Na co powinnam uważać podczas ćwiczeń?Kiedy powracasz do treningów lub je zaczynasz powinnaś za każdym razem pamiętać o swoim bezpieczeństwie. Tak więc pierwsze treningi po porodzie powinny być w marę spokojne bez tak zwanego forsowania się.Trening po porodzie powinien być prowadzony w tempie umiarkowanym, pamiętaj, że zawsze możesz zrobić sobie przerwę – bo ćwiczysz dla siebie i twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze. Trening po porodzie powinien zawierać statyczne ćwiczenia wzmacniające, w tym ćwiczenia wzmacniające gorset mięśniowy czyli mięśnie dna miednicy i mięśnie grzbietu, pośladków, klatki piersiowej.Aktywność po porodzie to również trening prawidłowej postawy, zapobiegający wadom i dolegliwościom bólowym kręgosłupa. Warto wspomnieć również o prawidłowych czynnościach w ciągu dnia takich jak podnoszenie, odkładanie malucha by nadmiernie nie obciążać swoich pleców.Jeśli karmisz piersią, powinnaś nakarmić dziecko przed treningiem, ponieważ do 1,5 godziny po wysiłku może utrzymywać się stężenie kwasu mlekowego w mleku i może ono dziecku nie smakować. Nie powinnaś też podejmować się wykonywania treningów fizycznych o dużej intensywności, ponieważ możesz stracić pokarm.
  1. Jakie treningi będą dla mnie najlepsze?Polecam szczególnie zajęcia stworzone specjalnie dla kobiet po ciąży, w których możesz uczestniczyć nawet w obecności swojego malucha.Odradza się wizyt na basenie – pływania czy aqua aerobiku, ponieważ w wodzie basenów, akwenów publicznych występują bakterie, które mogą wywołać zapalenie piersi jak i dróg rodnych. Polecane są spacery, aktywne spacery z wózkiem, nordic walking, pilates (jeśli nie występuje rozstęp mięśnia prostego brzucha), joga.Następnie powinnaś przystąpić do treningu wzmacniającego i funkcjonalnego , który zapewni Ci stymulację mięśni do pracy siłowej , która przyda się wraz z rosnącymi kilogramami twojego dziecka. Ponadto nie zapominaj o treningu prozdrowotnym i rozciągającym, są one ważne by rozluźnić zmęczone i przykurczone mięśnie.Możesz  trenować pod okiem trenera personalnego co na pewno będzie korzystne dla Ciebie, bo będzie ustalony indywidualny i kontrolowany zestaw ćwiczeń.Coraz więcej klubów fitness ma w swojej ofercie zajęcia dla Mam więc serdecznie zapraszam na zajęcia, ale też oferta klubów fitness jest coraz szersza więc z pewnością znajdziesz coś dla siebie. Zawsze warto skonsultować osobą wykwalifikowaną lub z fizjoterapeutą wybrane zajęcia czy są odpowiednie dla akurat dla Ciebie .

Tagi: ćwczenia po porodzie, trener mam milena kozłowska, trening mam